Η Ελλάδα στο τελικό μετά τη νίκη της επι της Κροατίας με 3-0

Η Ουκρανία ξάφνιασε τη Ρουμανία στο πρώτο σετ καθόσον ο τραυματισμός (βαρύ διάστρεμμα ποδοκνημικής) της Florina Isabela Murariu στο 21-22 επηρέασε πολύ τις Ρουμάνες που έχασαν το σετ. Ωστόσο, οι Ρουμάνες αθλήτριες επέστρεψαν στο δεύτερο σετ δυναμικά και ισοφάρισαν την Ουκρανία 1-1 για να συνεχίσουν και στον υπόλοιπο αγώνα την καλή τους απόδοση παίρνοντας μια νίκη με 3-1 (22-25, 25-17, 25-12, 25-12). Με αυτή η νίκη βρίσκονται με το ένα πόδι στη επόμενη φάση.

Η Ρουμανία διέλυσε την Ουκρανία με ένα απίστευτο ρεκόρ 23 άσσων. Η Denisa Ioana Ionescu και ο αρχηγός Alexia Ioana Carutasu πήραν από έξι. Η Carutasu ήταν και πάλι η  κορυφαία σκόρερ του αγώνα – από κοινού με την συμπαίκτρια της Mara Dumitrescu, με 17 πόντους.

Η Ελλάδα παρότι τραυματίστηκε από την ήττα της πρώτης ημέρας από το 2-3 με την Ουκρανία οδήγησε το ματς απο την αρχή εναντίον της Κροατίας με ένα σερί 3-0 (25-15, 25-18, 25-16).

Η Μαγδαληνή-Μαρία Τσιγκαροπούλου πήρε άριστα με 14 πόντους και 63% επιτυχείς επιθέσεις και ήταν η πρώτη σκόρερ του παιχνιδιού, ενώ η Ελλάδα πίεσε την Κροατία  με 14 άσους από σέρβις.

Το τουρνουά ολοκληρώνεται σήμερα Κυριακή, με τον αποφασιστικό αγώνα μεταξύ Ελλάδας και Ρουμανίας που θα κρίνει τη πρόκριση.

Set 1: 15 25 (22 min.)
Set 2: 18 25 (30 min.)
Set 3: 16 25 (24 min.)
Totals: 49 75 (76 min.)