Ντέρμπυ το ματς ΓΣΑ – Παμβοχαικού στο Παμπαίδων

xorigies_2016_17Ένα ματς αντάξιο αντρικού Βολλευ απόλαυσαν οι θεατές στο κλειστό του Αργους ανάμεσα στους μικρούς αθλητές του ΓΣ Αργους και του Παμβοχαικού για τη πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Παμπαίδων. Οι αθλητές του Γιώργου Κατσαρού έδειξαν από την αρχή τις διαθέσεις τους και κυνηγώντας κάθε φάση πήραν το πρώτο σετ με 25-21 ενώ με την ίδια φόρα ξεκίνησαν και στο 2ο παίρνοντας μια πρωτοπορία στο σκορ που τη κράτησαν μέχρι το τέλος 25-21. Στο τρίτο σετ και ενώ η ομάδα από το Βραχάτι έδειχνε πελαγωμένη, ο νεαρός Νανόπουλος του Παμβοχαικού έπιασε πολύ καλό σέρβις και με συνεχόμενους άσσους και άσχημες υποδοχές πίεσε το ΓΣΑ και έτσι το τρίτο σετ τελείωσε αναπάντεχα υπέρ του Παμβοχαικού με 13-25. Στο τέταρτο σετ ο ΓΣΑ συνήλθε και πήρε στην αρχή μια διαφορά 4-5 πόντων αλλά μετά με συνεχόμενα λάθη στην άμυνα  έδωσε το δικαίωμα στο Παμβοχαικό να ροκανίσει τη διαφορά και να πάρει το σετ 19-25. Στο 5ο σετ ο ΓΣΑ βελτιώθηκε στο μπλοκ και με καλές επιθέσεις από το κέντρο πήρε τη νίκη με 15-8. Πρέπει να δώσουμε συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες για τη δουλειά που κάνουν στις υποδομές τους.